Τώρα είναι Πέμ 02 Οκτ, 2014 15:24

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Παρακαλούμε διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ και κάθε δημόσιας συζήτησης πριν αποστείλλετε νέο θέμα ή απαντήσετε σε ήδη υπάρχον.
Εν συντομία: 1) Δε βρίζουμε, δε συκοφαντούμε άλλους χρήστες 2) Δεν γράφουμε άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα, δεν γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες 3) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση γιατί αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί 4) Γράφουμε ελληνικά και όχι Greeklish, είναι κουραστικά, δυσκολεύουν τις αναζητήσεις, και την καταχώρηση των θεμάτων σε μηχανές αναζήτησης. Μηνύματα σε greeklish διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση
ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΩΤΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΑΔΩΝ.

Σελίδα 4 από 5 [ 70 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Μάιος, 2008 9:41 
Ψαρούλης

[left]http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11408&subid=2&tag=8673&pubid=1030518

ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΞΗΡΑΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ, ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΜΑΙΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ? ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?

ΕΑΝ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΞΗΡΑΣ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ...ΓΙΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ?? ΓΙΑΤΙ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΙΟΥΝΙΟ...ΑΡΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ?

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ.

[/left]

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Μάιος, 2008 20:24 
Πάλιουρας
Άβαταρ μέλους

επικρατει τρομερος αναβρασμος στο υπουργειο αμυνης λογω ενος νομοσχεδιου που ηταν ετοιμο να περασει στο πλαισιο της ασφαλιστικης μεταρρυθμισης και εθιγε σοβαρα τα συμφεροντα των στρατιωτικων.Το περιεχομενο του νομοσχεδιου ειχε διαρρευσει στους στρατιωτικους κυκλους και προκαλεσε και προκαλει ακομα μαζικες παραιτησεις ακομα και σε στρατιωτικους που υπηρετουν σε επιτελεικες θεσεις πχ υπουργειο,στρατηγεια κλπ.Ειναι τοσο σφοδρο το κυμα των παραιτησεων ωστε παρθηκε η αποφαση μετα τις 15 ιουνιου να "κοβονται" γραφειοκρατικα οι παραιτησεις ωστε τελικα να μπορεσει να περασει το νομοσχεδιο αυτο και αυτοι που παραιτουνται να συνταξιοδοτηθουν με τις νεες διαταξεις...

Εγω πιστευω οτι δε θα υπαρξει προκηρυξη εποπ για αεροπορια παρα μονο για στρατο ξηρας και αυτη για καλυψη επιχειρησιακων αναγκων σε μοναδες εκστρατειας.Τερμα οι βυσματικες θεσεις της αεροποριας.Ισως το ναυτικο παρει ορισμενους για να αναπληρωσει το κενο των παραιτησεων.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Μάιος, 2008 11:33 
Ψαρούλης

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ? ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΤΟΜΑ..ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΣ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΑΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ...

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Μάιος, 2008 16:24 
Πάλιουρας
Άβαταρ μέλους

σιγουρο δεν ειναι τιποτα...οταν λεω για παραιτησεις δεν αναφερομαι σε ΕΠΟΠ αλλα σε αξιωματικους με αρκετα χρονια υπηρεσιας που βρισκονται κοντα στη συνταξιοδοτηση και επιλεγουν να φυγουν τωρα γιατι μολις ψηφιστει το επιμαχο νομοσχεδιο θα παρουν λιγοτερα χρηματα.Οι ΕΠΟΠ εχουν ακομα πολλα χρονια για συνταξη,αν μεινει κανεις τους μεχρι το τελος δηλαδη.....

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Ιουν, 2008 15:45 
Ψαρούλης

vaggo agori mou...sevasti i apopsi sou kai sorry pou mpainw stin suzitisi sas me ton geo alla exei dikio,alla afou exeis tosi orexi na douleveis kai afou uparxoun toses douleies doulepse....den simainei pws osoi theloun na ginoun epop den exoun orexei gia douleia....emena m'aresei polu i stoli den mporesa na mpv apo panellinies kai prospathw na mpw me prokirixeis tautoxrona doulevw kai exw kai to sxoleio.....kai kati teleutaio....tin suntaxei pou pernei o dimosios den tin pernei kanenas kai polla alla pronomia opws pliris iatriki prithalpsi efapax kai prikodotisis twn paidiwn.....egw gia kapoia xronia tha pernw 1000 euro ta lefta kapote omws tha anevoun...den eimai epithetikos min paraxigithw alla auti einai i gnwmi mou...pws na to kanoume epidei xerw apo idiotiko tomea kai apo eleythero epaggelmatismo thewrw oti o dimosios tomeas authn thn stigmi einai o kaluteros....

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Ιουν, 2008 17:04 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

http://forum.thiteia.org/viewtopic.php? ... highlight= ΕΠΟΠ

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Ιουν, 2008 17:10 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΕΦΗΜΕΡΊΔΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΓΑΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΟΡΑΖΩ ΟΥΤΕ ΞΑΝΑΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΚΥΡΗΞΕΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ.

ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ:
'ΑΠΟ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΣΤΙΓΜΗ Η ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΓΙΑ 4.500 ΕΠΟΠ.'
'ΜΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ Η ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΓΙΑ 4.500 ΕΠΟΠ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ'
ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ,ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΑΠΡΙΛΗ.

ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΦΥΛΛΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΡΘΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!!!!!!!

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ,ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ Η ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΣΤΟ site Ή ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ( www.hellenicnavy.gr ) Ή ΣΤΟ site ΤΗΣ ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ( www.haf.gr ).

ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΥΓΕΙΑ.....!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=ylu6fhXojXE

07Β ΕΣΣΟ ΠΝ 14/15/16 ΜΑΙΟΥ 2007
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Ιουν, 2008 21:49 
Πάλιουρας
Άβαταρ μέλους

Ειμαι πολυ προβληματισμενος...Απο τη μια σκεφτομαι να κανω χαρτια εαν προκυρηχθει διαγωνισμος για ΕΠΟΠ αεροποριας.Με ενδιαφερουν ειδικοτητες που σχετιζονται με το αντικειμενο των σπουδων και του πτυχιου που εχω.Εχω τελειωσει διοικηση επιχειρησεων στο ΤΕΙ πειραια και οι ειδικοτητες της αεροποριας που σχετιζονται με αυτο το τμημα ειναι ο υλικονομος και ο ταμειακος.Θα τσιμπησω και τα 450 μορια απο το πτυχιο 8)
Απο την αλλη σκεφτομαι ομως οτι θα ειμαι μια ζωη ο τελευταιος τροχος της αμαξης στο στρατευμα...ο κωλοεποπ για τα φανταρια αλλα και για τους υπολοιπους.Ακομα και οι ΕΠΥ σνομπαρουν τους εποπ και θεωρουν το δικο τους θεσμο ανωτερο.Ισχυει αυτο που λεω γιατι το βιωσα.Σκεφτομαι οτι θα βλεπω τους αποφοιτους απο τις παραγωγικες σχολες υπαξιωματικων να προαγονται και εγω θα ειμαι υσμιας 7 χρονια.Επειτα ειναι οι μεταθεσεις,οι υπηρεσιες κλπ.Σαν σμηνιτης επεδειξα αριστη στρατιωτικη πειθαρχια γιατι γενικα ειμαι πειθαρχημενο ατομο στη ζωη μου αλλα δεν ξερω αν μπορω να ανταπεξελθω στις απαιτησεις που προσταζει η μονιμοτητα απο τη θεση του επαγγελματια οπλιτη.Επειδη ειμαι και ατομο με ισχυρο το αισθημα της τιμης και της αξιοπρεπειας φοβαμαι μηπως ερθω αντιμετωπος με καταστασεις και συμπεριφορες που θα θιξουν αυτο το αισθημα χωρις υπαιτιοτητα δικη μου.
Οποιος εχει παρομοιους προβληματισμους ή θελει να σχολιασει κατι απ'οσα ανεφερα ας πει τη γνωμη του.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν, 2008 23:02 
Ψαρούλης

GEO ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΣΩΣΤΟΣ Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΛΑ!ΑΠΛΑ ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ.ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιουν, 2008 21:46 
Ψαρούλης

εχω πτυχιο Ηλεκτρονικου Τ.Ε.Ι. και ΠΙΣΤΟΙΗΗΣΗ απο σεμιναριο και βεβεαιωση ως Τεχνικος Η/Υ και Δικτυων.Επισης προυπηρεσια Ορωμισθιος Καθηγητης 2007-2008 στο Τει.Εχω Ελπιδες? Παιρνω ειδικοτητα?
Τα 4 χρονια μετρανε ως προυπηρεσια (αν μοριοδοτουνται) σε αλλη δημοσια υπ. π.χ πολιτικη αεροπορια, νοσοκομια, αυτοδιοικηση, κλπ? Τελος παιρνουμε ενσυμα ως προς την ειδικοτητα που θα ανατεθει π.χ φυσικοθεραπευτης ή ως ΕΠ.ΟΠ?
Ευχαριστω και καλη επιτυχια στους υποψηφιους.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιουν, 2008 21:48 
Ψαρούλης

ακομη τι μισθοι παιζουν μικτα ή καθαρα πρωτος μισθος και πως πανε οι προσαυξησεις των μισθοδοσιων? και παλι ευχαριστω.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιουν, 2008 22:30 
Πάλιουρας
Άβαταρ μέλους

Kαταρχας παιρνεις 450 μορια απο το πτυχιο σε ειδικοτητες σχετικα με τα ηλεκτρονικα.Η πιστοποιηση που πηρες ως τεχνικος Η/Υ και δικτυων προερχεται απο ιδιωτικο ή δημοσιο φορεα?Αν ειναι απο ιδιωτικο δεν μοριοδοτειται ουτε σου δινει δικαιωμα να επιλεξεις ειδικοτητες σχετικα με υπολογιστες εφοσον δεν αποδεικνυονται οι γραμματικες σου γνωσεις στο αντικειμενο.Αν εχεις ελπιδες εξαρταται απο τον αριθμο των θεσεων που θα προκυρηχθουν στην ειδικοτητα σου και απο τον αριθμο των υποψηφιων γι'αυτες.Για παραδειγμα λιγες θεσεις και πολλοι υποψηφιοι σημαινει οτι πρεπει να μαζεψεις μορια εκτος του πτυχιο,που θεωρειται δεδομενο,απο τουλαχιστον δυο ξενες γλωσσες,απο προυπηρεσια κλπ για να πεις οτι εχεις αρκετες πιθανοτητες να επιλεγεις.
Ως προυπηρεσια λαμβανεται η εμμισθη και ασφαλισμενη εργασια σε αντικειμενο σχετικο με την ειδικοτητα που θα επιλεξεις.Στην περιπτωση σου θα προσμετρησει η προυπηρεσια σου ως ωρομισθιος στο τει για οσο χρονο ησουν εκει.Οταν λες για τα 4 χρονια αναφερεσαι στα χρονια που διηρκησαν οι σπουδες σου?Αν εννοεις αυτο τοτε οχι,αυτα δε λογιζονται ως προυπηρεσια.Μονο αυτο καθευατο το πτυχιο μοριοδοτειται αλλα δε γνωριζω σε ποιες αλλες δημοσιες υπηρεσιες.
Τελος,δεν παιρνεις ενσημα συμφωνα με την ειδικοτητα.Με τη προσληψη σου στην Π.Α υπαγεσαι στο δημοσιο υγειονομικα και συνταξιοδοτικα και καθιστασαι μετοχος του μετοχικου ταμειου αεροποριας.Απο κει και περα,περαν του μισθου που προβλεπεται,υπαρχουν και διαφορα επιδοματα για ειδικες περιπτωσεις,πχ επιδομα παραμεθωριου,σιτισης,στεγασης,εγγαμου,τεκνων,πτητικο κλπ

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Ιουν, 2008 20:23 
Ψαρούλης

η πιστοποιηση και η βεβαιωση ειναι απο σεμιναριο του ΟΑΕΔ σε ΚΕΚ.1
1.Ποτε γινεται συνταξιοδοτηση για ΕΠ.ΟΠ.εχω ΕΦΑΠΑΞ;
2.Μπoρω να ανεβω βαθμο π.χ υπαξιωματικου/υπολοχαγου μεσω συμμετοχης σε στρατιωτικη σχολη κατα την διαρκεια θητειας ΕΠ.ΟΠ (δηλ. Εκπαιδευτικη αδεια με κανονικη μισθοδοσια οστωσο);
3.Με καταλληλο βυσμα μπορω να μεινω σμηναρχια του τοπου μoυ; Mενοντας για το πρωτο συμβολαιο αναναιωνοντας το παιρνω μορια ωστε να ισχυροποιησω την παραμονη μου στο μονιμο τοπο κατοικιας μου;
4.Οσο για τα 4 χρονια εννοω οπως εμαθα αν εμαθα σωστα οτι μπορω να διακοψω στα 4 χρονια το συμβολαιο ισχυει;

5.ΓΙΑ να καταλαβω ειναι 3+1 χρονος οι στρατιωτικες υπ/σεις δηλ θητεια η 4+1;Πως προσμετραται αν δεν εχω εκπληρωμενες τις στρατιωτικες υποχρεωσεις?
6.Ξερεις αν θα βγει για πολιτικο προσωπικο ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ Π.Α?
ευχαριστω.
7.ΕΠ.ΟΠ μισθοδοσια;[/b]Eυχαριστω φιλε-συναδελφε geo συγγνωμη αν κουρασα με τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι στο οριο για τα 28 ειμαι τωρα 27.

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Ιουν, 2008 15:04 
Ψαρούλης

[o]
Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΠΟΠ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΛΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΞΗΡΑΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΕΣ.

ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΑΙΔΙΑ!!!![/o]

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Ιουν, 2008 18:26 
Στρατηγός
Άβαταρ μέλους

Από σχεδιαστές ενδυμάτων μέχρι «χειριστές πνευστών μουσικών οργάνων» περιλαμβάνονται στις νέες ειδικότητες ΕΠ.ΟΠ., τις οποίες ετοιμάζεται να προσλάβει ο στρατός. Η προκήρυξη για 4.500 νέους Επαγγελματίες Οπλίτες βρίσκεται στην τελική ευθεία. Οι 2.500 θα κατανεμηθούν στο στρατό και οι υπόλοιποι 2.000 θα πάρουν θέσεις στην αεροπορία και στο ναυτικό.

Η προκήρυξη αναμένεται να βγει εντός των ημερών. Ειδικά στο στρατό, έγιναν διάφορες αλλαγές στον καθορισμό του επιπέδου γραμματικών γνώσεων σε διάφορες ειδικότητες, προστέθηκαν αρκετές νέες και καταργήθηκαν ορισμένες παλαιότερες.

* Απαραίτητα προσόντα για τους σχεδιαστές (μέχρι τώρα διέθετε η αεροπορία) είναι να είναι απόφοιτοι ΙΕΚ στον κλάδο ένδυσης - υπόδησης με εξειδίκευση στην ενδυματολογία και το σχεδιασμό μόδας. Η προϋπηρεσία σε κάποιο γνωστό μόδιστρο, δυστυχώς, δεν προβλέπεται να δώσει επιπλέον μόρια για την πρόσληψη.

* Στα ίδια στρατιωτικά εργοστάσια αλλά σε άλλα πόστα θα προστεθούν και ΕΠ.ΟΠ. οι οποίοι θα απασχοληθούν ως κλωστοϋφαντουργοί, γαζωτές ενδυμάτων-υποδημάτων, κόπτες υφασμάτων και ράφτες.

* Εκτός της στροφής στη μόδα, η πατρίδα φαίνεται να έχει ανάγκη και από μουσικούς για τις στρατιωτικές μπάντες. Οι ειδικότητες που ζητούνται είναι: χειριστές πνευστών ξύλινων μουσικών οργάνων, πνευστών χάλκινων, κρουστών, εγχόρδων και μεικτών οργάνων. Χρειάζεται να είναι απόφοιτοι αναγνωρισμένων ωδείων.

* Για τους υπολογιστές ζητούνται τεχνίτες δικτύων και συστημάτων, απόφοιτοι τεχνικών σχολών, ΙΕΚ, ΤΕΙ και ΑΕΙ.

Η μοριοδότηση θα ποικίλλει ανάλογα με το πτυχίο που διαθέτουν οι υποψήφιοι.

* Στα οικονομικά θα καλυφθούν θέσεις επιμελητών με ανάλογες σπουδές σε τραπεζικές εργασίες και φοροτεχνικά. Βεβαίως, τα λογιστικά που ακολουθούν στο στρατό δεν έχουν καμία σχέση, αλλά αυτό μάλλον αποτελεί λεπτομέρεια.

* Οι περισσότερες θέσεις προς κάλυψη αφορούν σκαπανείς-διασώστες, πυροσβέστες, συνοδούς σκύλων και διάφορες άλλες ειδικότητες σε συνδυασμό με σκαπανέα. Για αυτές αρκεί το απολυτήριο λυκείου. Για οδηγούς αρματοφορέα φτάνει και να είναι απόφοιτοι γυμνασίου.

* Αποθηκάριοι πυρομαχικών-εκρηκτικών, πυροτεχνουργοί, νοσοκόμοι-διασώστες είναι μεταξύ των νέων ειδικοτήτων, που προστέθηκαν.

* Δικαίωμα συμμετοχής στον διαγωνισμό θα έχουν όσοι έχουν ηλικία 18 έως 28 ετών, ανάστημα τουλάχιστον 1,65 μ. και σωματική ικανότητα «Ι-1» ή «Ι-2». Μπορούν να κάνουν αίτηση και όσοι υπηρετούν σήμερα ως φαντάροι, φτάνει να αποσπάσουν μια θετική εισήγηση από τον διοικητή στη μονάδα που υπηρετούν.

* Φυσικά, πέραν των τυπικών προσόντων, οι υποψήφιοι θα περάσουν από υγειονομικές - ψυχοτεχνικές εξετάσεις και στη συνέχεια από αθλητικές δοκιμασίες.

* Δεν θα λείπει ούτε και σε αυτό τον διαγωνισμό η περίφημη προφορική συνέντευξη, που εξακολουθεί να γίνεται στο στρατό χωρίς να τηρούνται οι ελάχιστες προϋποθέσεις για διάφανη διαδικασία.

Αλλωστε και από τους ίδιους τους αξιωματικούς που συμμετέχουν στις συνεντεύξεις έχουν διατυπωθεί ενστάσεις και προτάσεις για αλλαγές, που όμως δεν έτυχαν της προσοχής της ηγεσίας του υπουργείου.

--------------------------------------------------------------------------------
http://www.enet.gr/online/online_text/c ... ,100596544

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 5 [ 70 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Παρόμοια Θέματα
ΕΠ.ΟΠ ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ 2008
Δ. Συζήτηση: ΕΠ.ΟΠ και λοιποί
Συγγραφέας: Vemenus
Απαντήσεις: 0
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ "ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ" ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
Δ. Συζήτηση: Πολεμική Αεροπορία
Συγγραφέας: psycho
Απαντήσεις: 3
Νέα προκήρυξη για πρόσληψη ΕΠΟΠ στον Στρατό Ξηράς
Δ. Συζήτηση: ΕΠ.ΟΠ και λοιποί
Συγγραφέας: Nickelodeon
Απαντήσεις: 0
ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Ειναι πολύ αργα για να αλλάξω Σώμα....?(ΠΕΖΙΚΟ--->ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ)
Δ. Συζήτηση: Στρατολογικά
Συγγραφέας: sinaola
Απαντήσεις: 1

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: